piątek, 30 sierpnia 2013

Wrzesień - zapowiedzi książkowe


 
weheartit.com


                Nim na dobre zdążyłam przyzwyczaić się do sierpniowego ciepła, nadchodzi już wrzesień. A skoro wrzesień, to chyba o czymś zapomniałam… I tak w ostatniej chwili przypomniałam sobie o zapowiedziach książkowych na ten miesiąc. Czy nie mówiłam już, że jestem strasznie zapominalska? ;)
                Wrzesień nie należy do moich ulubionych miesięcy. Jednak zaskoczył mnie różnorodnością pozycji, które pojawią się w tym czasie w księgarniach. Od czasu pojawienia się tego cyklu na blogu stwierdzam, że to właśnie teraz pojawi się najwięcej książek, po które mam ochotę sięgnąć. Wrzesień będzie obfitował nie tylko w powieści obyczajowe, ale również mnóstwo dobrych thrillerów i kryminałów, dla siebie znajdą coś również miłośnicy kuchni, a także zafascynowani historią i jej postaciami. Jestem pewna, że nie tylko ja, ale i niektórzy z Was z niecierpliwością czekają na nowości od Stephena Kinga i Harlana Cobena. Zresztą zobaczcie sami, co w tym miesiącu znajdziemy na półkach.



To, co zostało – Jodi Picoult
Premiera: 10.09

Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.
Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?



Doktor Sen – Stephen King
Premiera: 24.09

                Kontynuacja bestsellerowego Lśnienia. Niewielka grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki swoimi samochodami turystycznymi w poszukiwaniu pożywienia. Na pierwszy rzut oka są całkowicie nieszkodliwi, w końcu to tylko emeryci odziani w poliester. Dwunastoletnia Abra Stone jednak wkrótce się przekona, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty, żywiące się substancją wytwarzaną przez poddane śmiertelnym torturom dzieci, obdarzone tym samym darem co Dan Torrance.
Nękany przez mieszkańców hotelu Panorama, w którym jako dziecko spędził jedną straszliwą zimę, Dan przez dziesięciolecia błąka się po Ameryce. Ostatecznie osiada w małym miasteczku w New Hampshire, lecząc swoje uzależnienie od alkoholu we wspierającej go grupie Anonimowych Alkoholików. Większość czasu spędza w domu opieki, gdzie zachowana z lat dzieciństwa resztka mocy pozwala mu nieść ulgę umierającym w ostatnich chwilach ich życia. Staje się tam znany jako „Doktor Sen”. Kiedy Dan poznaje Abrę Stone, jej nadzwyczajny dar budzi drzemiące w nim demony i każe mu stanąć do boju o jej duszę i przetrwanie.




Delta Wenus – Anaïs Nin
Premiera: 10.09

Zanim erotycznym fenomenem wydawniczym stało się Pięćdziesiąt twarzy Greya, Anaïs Nin w sposób odważny i błyskotliwy obnażała kobiecą seksualność. Literacka i zmysłowa uczta.
                Delta Wenus Anaïs Nin to przełomowa antologia opowiadań erotycznych. Nin wyczarowuje w niej błyskotliwą kaskadę seksualnych doznań, tworząc własny i niepowtarzalny „język zmysłów”. Bada przestrzeń, która do tej pory była domeną pisarzy, nie pisarek; przywołuje esencję kobiecej seksualności. Świat stworzony przez Nin jest wytworny i magiczny, a zamieszkujący go bohaterowie jej wyobraźni są targani najbardziej uniwersalnymi namiętnościami. Jest więc węgierski niebieski ptak, uwodzący zamożne kobiety i ulatniający się następnie z ich pieniędzmi; tajemnicza kobieta, skrywająca twarz za woalką, która wybiera swoje ofiary w restauracji i wykorzystuje; jest też paryska modystka Matylda, która postanawia porzucić męża dla opiumowych nocy w Peru…

Anaïs Nin zachwyca mężczyzn i inspiruje kobiety, pełna przekory czerpie z życia garściami, opisując je z artyzmem i zuchwałością.
The New York Times Book Review



Kuchnia filmowa – Paulina Wnuk
Premiera: 25.09

Weekend z kultowymi komediami? Ugotuj niebieską zupę Bridget Jones. Spotkanie z kumplami? Podaj legendarne cheeseburgery z Pulp Fiction. Wieczór panieński? Drink cosmopolitan z Seksu w wielkim mieście to najlepszy wybór!
Kuchnia filmowa przeniesie Cię w świat potraw z Twoich ulubionych filmów. Napisała ją Paulina Wnuk na podstawie swojego bloga From movie to the kitchen, który otrzymał nagrodę Blog Roku 2012.



Skazana – Hannah Kent
Premiera: 05.09

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów. Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem.
Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie?
Oparta na faktach powieść Skazana to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości. W przejmującej, krystalicznie czystej prozie Hannah Kent przedstawia surowe piękno islandzkich krajobrazów, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, i pyta, jaką nadzieję może mieć samotna kobieta, gdy jej życie zależy od tego, co mówią o niej inni.



Nie mów nic, kocham Cię – Mhairi McFarlane
Premiera: 11.09

Romantyczna jak Pamiętnik Nicholasa Sparksa. Zabawna jak Dziennik Bridget Jones. Urocza jak Notting Hill.
Co byś zrobiła, gdyby nagle w drzwiach pojawiła się twoja niespełniona miłość sprzed lat? Mężczyzna, o którym bardzo chciałaś zapomnieć… Manchester. Miasto na tyle duże, żeby się w nim nie nudzić, ale i wystarczająco małe, by natknąć się za rogiem na ducha z przeszłości. Rachel. Trzydziestolatka na rozdrożu. Świeżo upieczona singielka. Ben. Początkujący prawnik. Właśnie przeprowadził się z żoną do miasta. Rachel i Ben. Kiedyś najlepsi przyjaciele, nierozłączni na studiach. On był jej rycerzem, ona jego głosem rozsądku. A potem coś poszło nie tak... Dziesięć lat później wpadają na siebie w bibliotece. Odżywają stare wspomnienia i ciepłe uczucia. Ich znajomość dostaje drugą szansę. Ale czy można przyjaźnić się z kimś, kto był miłością twojego życia? Oboje zadają sobie to samo pytanie.



Kilka sekund od śmierci – Harlan Coben
Premiera: 25.09

                Kontynuacja Schronienia. Mieszkający teraz z Myronem chłopak powoli odnajduje swoje miejsce w nowej szkole, ale wciąż wpada w nowe kłopoty. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach opisanych w pierwszej książce zostaje zamieszany w podpalenie i morderstwo, ponadto wciąż szuka śladów Rzeźnika z Łodzi i tajemniczej organizacji, jaką jest Schronienie Abeona, a także usiłuje odkryć prawdę o śmierci swojego ojca.



Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści – Laurence Rees
Premiera: 03.09

Wnikliwe studium kariery Adolfa Hitlera, jego osobowości i umiejętności, dzięki którym stał się jednym z najpotężniejszych dyktatorów w historii.
Książka Laurence’a Reesa to także głęboka analiza stosowanych przez Hitlera technik, które pozwalały mu z tak niezwykłą siłą oddziaływać na słuchaczy. To odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi stało się nie tylko zwolennikami, ale wręcz wyznawcami przywódcy, którego równie wielu uważało za żałosną karykaturę człowieka.
Niezwykła kariera Adolfa Hitlera jest bez wątpienia jednym z najbardziej zadziwiających zdarzeń minionego stulecia. Charyzmatyczny przywódca nie mógł olśniewać zwolenników osobowością: nie był zdolny do zwyczajnych ludzkich uczuć, tworzenia przyjacielskich relacji, czy okazywania miłości. Nie był również intelektualistą. Nie umiał dyskutować, a poglądy innych ludzi zupełnie go nie interesowały. Stanowił zupełne przeciwieństwo popularnego polityka – był żałosną i samotną istotą, pełną głębokich uprzedzeń i żarliwej nienawiści do wszystkiego, co ją otaczało. Każda z tych cech osobno wystarczyłaby, żeby skreślić Hitlera z listy osób, które mogą zyskać poparcie innych ludzi, a jeśli dodamy do tego zupełnie przeciętny, wręcz nijaki, pozbawiony walorów wygląd, można byłoby zaryzykować twierdzenie, że przyszły przywódca Niemiec nigdy nie powinien znaleźć się na takiej liście.
Talent, dzięki któremu Hitler zyskał władzę, był innej natury. Była to wręcz niewiarygodna zdolność przekonywania do swoich racji – charyzma. To właśnie wykreowany przez Hitlera własny wizerunek, stworzona przez niego „dziejowa misja” i zdolność do przekonania innych o nieomylności własnych sądów sprawiły, że słuchały go miliony.



Przed egzekucją – Elizabeth Silver
Premiera: 24.09

Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o zaostrzonym rygorze na wykonanie wyroku.
Niespodziewanie odwiedza ją Marlene Dixon, wpływowa filadelfijska prawniczka, a jednocześnie matka kobiety, za zabicie której Noa została skazana. Twierdzi, że zmieniła zdanie na temat kary śmierci i wyroku Noa i że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie – o ile Noa wreszcie zdradzi, co doprowadziło ją do popełnienia zbrodni. Noa i Marlene stają się nierozerwalnie związane przez prawo, wspólne poczucie winy i nieodwracalne błędy, które układają się w surową opowieść o miłości, cierpieniu i zdradzie, równie nieprzewidywalną, jak imponująco oryginalną.




Zanim się pojawiłeś – Jojo Moyes
Premiera: 11.09

Dwudziestosześcioletnia Lou spotyka na swej drodze Willa. Ona właśnie straciła pracę i rozstała się ze swoim chłopakiem, a on po wypadku  samochodowym nie ma chęci do życia i chce je sobie odebrać. Will nie wie jeszcze, że Lou wtargnie w jego życie niczym kolorowy ptak.
Czy wielka miłość, nawet bolesna, naprawdę może przezwyciężyć frustrację, zniechęcenie i natarczywe myśli o samobójstwie? Doskonale rozegrana psychologicznie, sugestywna powieść o sile uczuć i magicznym wpływie człowieka na człowieka.




Ona już nie wróci – Hans Koppel
Premiera: 11.09

Wyrafinowana intryga, niesamowity suspens i zdumiewające zakończenie - ten mrożący krew w żyłach szwedzki thriller będzie niebawem filmowany przez producentów trylogii Millenium
Mike Zetterberg mieszka z żoną Ylvą i córką w willi koło Helsingborga. Kiedy Ylva znika bez śladu, policja zaczyna podejrzewać jej męża o udział w zaginięciu, a życie spokojnej dotychczas miejscowości zmienia się nie do poznania. Wszystko wskazuje na kolejny przypadek dramatu namiętności z tragicznym zakończeniem. Ale co się stało z Ilvą, skoro nie można znaleźć ani osoby, ani ciała? W rzeczywistości wcale nie zginęła i przebywa znacznie bliżej, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć.




Szczęście w Twoich oczach – Caroline Leavitt
Premiera: 11.09

Dwie pary małżeńskie i dwie niespełnione kobiety, które postanawiają zmienić swoje życie. Spokojna, poukładana Isabell odchodzi od niewiernego męża; nieco zwariowana, nieprzewidywalna April, matka małego Sama, także opuszcza dom. Dziwny, tragiczny los połączy te kobiety na zawsze.
Powieść hipnotyzuje od pierwszej strony. Pełna emocji historia rozpoczyna się od tragedii, ale szybko wykracza poza nią, przechodząc do najważniejszych pytań: Jak odnaleźć odkupienie w obliczu straty? Jak otworzyć serce na nowe uczucie? Wzruszająca opowieść o miłości, zdradzie i o tym jak łatwo przegapić szansę na szczęście. Oraz o tym, jak można to szczęście odnaleźć.

Opisy książek pochodzą z empik.com, matras.pl oraz proszynski.pl

15 komentarzy :

  1. No to już wiem dzięki temu, co książkowego chciałabym na gwiazdkę - "Kuchnia filmowa" byłaby doskonałym prezentem! Muszę albo w jakiś sprytny sposób szepnąć o tym komuś w rodzinie. Albo sprezentować komuś, a potem ukradkiem podczytywać ;)

    Bardzo różnorodne pozycje! A nazwisko (a właściwie pseudonim) Koppel widzę pierwszy raz na oczy, co zresztą mnie aż tak bardzo nie dziwi, bo autorzy kryminałów w Skandynawii wyrastają jak grzyby po deszczu ;) Nie jestem wielką fanką kryminałów (ale akurat wciągnęłam się w szwedzki serial "Zbrodnie namiętności" i akurat czytam "Zło budzi się wiosną" Kallentofta), lecz pewnie chętnie sięgnę po tę pozycję. W Helsingborgu byłam kilka razy i bardzo ciekawi mnie, jaki klimat nadał temu miastu autor.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ciekawe, też właśnie pomyślałam o Kuchni filmowej! :) zawsze zastanawiało mnie co (jadalnego) jest w zupie Bridget, że jest taka niebieska... :) /kiedyś też nie przepadałam za kryminałami, i nie wiem, czy to podświadomość, ale akurat skandynawskie kryminały lubię najbardziej :)

      Usuń
    2. Bardzo trafne spostrzeżenie odnośnie skandynawskich autorów kryminałów :) i to wszystko moim zdaniem po wielkim sukcesie międzynarodowym Stiega Larssona.

      Usuń
    3. Mnie ciekawi tytuł "Harry Potter" na okładce - jaką magiczną potrawę można przyrządzić w domu bez różdżki czy domowego skrzata ;)

      Też mi się wydaje, że zainteresowanie czytelnicze skandynawskimi (lub nawet bardziej ogólnie północnymi - bo wydaje mi się, że na rynku przebił się też jakiś autor islandzki) kryminałami wzrosło w okresie "polarssonowym".

      Usuń
    4. Wiesz co, ostatnio w pewnym czasopiśmie znalazłam rekomendację tej książki: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/178454/ - chyba kolejny pomysł na gwiazdkowy prezent ;)

      Usuń
    5. chyba niedługo zacznę sporządzać listę! :D

      Usuń
  2. Tą część kocham najbardziej <3
    Jodi Picoult i Harlan Coben na razie podziękuję, przeczytałam kilka pozycji i się zmęczyłam mimo że śą cudni na swój sposób i zapewne bedę do nich wracać co i raz ale ale Anais Nin zdecydowanie mówię TAK, Mhairi McFarlane i Elisabeth L. Silver też, tak dla kontrastu :)
    Kinga już nie czytam, dla zasady, po prostu nie i nie i nie bo nie, przeczytałam zbyt wiele i mam dość :/
    Uwielbiam te Twoje zapowiedzi zapowiedzi :*
    xoxo

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje typy na wrzesień to Coben i King, choć czytając zapowiedź książki tego drugiego, odnoszę wrażenie, że jego twórczość i pomysły na fabułę są coraz bardziej ,,dziwne'' :) d.

    OdpowiedzUsuń
  4. chyba pierwszy pozycja przemawia do mnie najbardziej :D :D :D :D :D

    OdpowiedzUsuń
  5. pierwsze dwie ! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja już czekam na powieść Pana Kinga ;) aż nie mogę się doczekać. "Lśnienie" było jedną z pierwszych książek jakie jego przeczytałam, czym zdobył moje serce ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. kazda wydaje sie by ciekawa :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Hej!
    Osobiście mam zamiar nabyć pana Kinga i panią Picoult.
    Z chęcią kupiłaby jeszcze Cobena, ale obawiam się, że mój portfel mógłby się na mnie poważnie obrazić...

    Pozdrawiam!
    Lasubmersion

    OdpowiedzUsuń
  9. No, no :) To się zapowiada :) Ja czekam na Cobena i Przed Egzekucją :) Mam nadzieję, że zabierzesz się za nie jako pierwsze i dasz znać, czy warto i czy faktycznie te dwie okażą się być najbardziej wciągające :)

    OdpowiedzUsuń
  10. blog na jaki dlugo czekalam ;)

    OdpowiedzUsuń