piątek, 30 sierpnia 2013

Wrzesień - zapowiedzi książkowe


 
weheartit.com


                Nim na dobre zdążyłam przyzwyczaić się do sierpniowego ciepła, nadchodzi już wrzesień. A skoro wrzesień, to chyba o czymś zapomniałam… I tak w ostatniej chwili przypomniałam sobie o zapowiedziach książkowych na ten miesiąc. Czy nie mówiłam już, że jestem strasznie zapominalska? ;)
                Wrzesień nie należy do moich ulubionych miesięcy. Jednak zaskoczył mnie różnorodnością pozycji, które pojawią się w tym czasie w księgarniach. Od czasu pojawienia się tego cyklu na blogu stwierdzam, że to właśnie teraz pojawi się najwięcej książek, po które mam ochotę sięgnąć. Wrzesień będzie obfitował nie tylko w powieści obyczajowe, ale również mnóstwo dobrych thrillerów i kryminałów, dla siebie znajdą coś również miłośnicy kuchni, a także zafascynowani historią i jej postaciami. Jestem pewna, że nie tylko ja, ale i niektórzy z Was z niecierpliwością czekają na nowości od Stephena Kinga i Harlana Cobena. Zresztą zobaczcie sami, co w tym miesiącu znajdziemy na półkach.



To, co zostało – Jodi Picoult
Premiera: 10.09

Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.
Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?



Doktor Sen – Stephen King
Premiera: 24.09

                Kontynuacja bestsellerowego Lśnienia. Niewielka grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki swoimi samochodami turystycznymi w poszukiwaniu pożywienia. Na pierwszy rzut oka są całkowicie nieszkodliwi, w końcu to tylko emeryci odziani w poliester. Dwunastoletnia Abra Stone jednak wkrótce się przekona, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty, żywiące się substancją wytwarzaną przez poddane śmiertelnym torturom dzieci, obdarzone tym samym darem co Dan Torrance.
Nękany przez mieszkańców hotelu Panorama, w którym jako dziecko spędził jedną straszliwą zimę, Dan przez dziesięciolecia błąka się po Ameryce. Ostatecznie osiada w małym miasteczku w New Hampshire, lecząc swoje uzależnienie od alkoholu we wspierającej go grupie Anonimowych Alkoholików. Większość czasu spędza w domu opieki, gdzie zachowana z lat dzieciństwa resztka mocy pozwala mu nieść ulgę umierającym w ostatnich chwilach ich życia. Staje się tam znany jako „Doktor Sen”. Kiedy Dan poznaje Abrę Stone, jej nadzwyczajny dar budzi drzemiące w nim demony i każe mu stanąć do boju o jej duszę i przetrwanie.




Delta Wenus – Anaïs Nin
Premiera: 10.09

Zanim erotycznym fenomenem wydawniczym stało się Pięćdziesiąt twarzy Greya, Anaïs Nin w sposób odważny i błyskotliwy obnażała kobiecą seksualność. Literacka i zmysłowa uczta.
                Delta Wenus Anaïs Nin to przełomowa antologia opowiadań erotycznych. Nin wyczarowuje w niej błyskotliwą kaskadę seksualnych doznań, tworząc własny i niepowtarzalny „język zmysłów”. Bada przestrzeń, która do tej pory była domeną pisarzy, nie pisarek; przywołuje esencję kobiecej seksualności. Świat stworzony przez Nin jest wytworny i magiczny, a zamieszkujący go bohaterowie jej wyobraźni są targani najbardziej uniwersalnymi namiętnościami. Jest więc węgierski niebieski ptak, uwodzący zamożne kobiety i ulatniający się następnie z ich pieniędzmi; tajemnicza kobieta, skrywająca twarz za woalką, która wybiera swoje ofiary w restauracji i wykorzystuje; jest też paryska modystka Matylda, która postanawia porzucić męża dla opiumowych nocy w Peru…

Anaïs Nin zachwyca mężczyzn i inspiruje kobiety, pełna przekory czerpie z życia garściami, opisując je z artyzmem i zuchwałością.
The New York Times Book Review



Kuchnia filmowa – Paulina Wnuk
Premiera: 25.09

Weekend z kultowymi komediami? Ugotuj niebieską zupę Bridget Jones. Spotkanie z kumplami? Podaj legendarne cheeseburgery z Pulp Fiction. Wieczór panieński? Drink cosmopolitan z Seksu w wielkim mieście to najlepszy wybór!
Kuchnia filmowa przeniesie Cię w świat potraw z Twoich ulubionych filmów. Napisała ją Paulina Wnuk na podstawie swojego bloga From movie to the kitchen, który otrzymał nagrodę Blog Roku 2012.



Skazana – Hannah Kent
Premiera: 05.09

W roku 1829 w północnej Islandii Agnes Magnúsdóttir zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie popełnionym na dwóch mężczyznach. Agnes ma czekać na egzekucję w gospodarstwie przedstawiciela miejscowej władzy, urzędnika okręgowego Jóna Jónssona, jego żony i dwóch córek. Przerażona obecnością morderczyni pod swoim dachem rodzina unika z nią wszelkich rozmów. Tylko Tóti, młody wikariusz wyznaczony na opiekuna duchowego Agnes, próbuje ją zrozumieć, starając się uchronić jej duszę przed potępieniem.
Kiedy mija lato i nadchodzi surowa zima, a trudy wiejskiego życia zmuszają domowników do pracy ramię w ramię, mieszkańcy zagrody zaczynają lepiej poznawać Agnes. A gdy zbliża się dzień egzekucji, wszystkich dręczy pytanie: zabiła czy nie?
Oparta na faktach powieść Skazana to głęboko wzruszająca opowieść o wolności osobistej: o tym, jak nas widzą, w przeciwieństwie do tego, za kogo sami się uważamy, i o tym, jak można zaryzykować wszystko dla miłości. W przejmującej, krystalicznie czystej prozie Hannah Kent przedstawia surowe piękno islandzkich krajobrazów, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie, i pyta, jaką nadzieję może mieć samotna kobieta, gdy jej życie zależy od tego, co mówią o niej inni.



Nie mów nic, kocham Cię – Mhairi McFarlane
Premiera: 11.09

Romantyczna jak Pamiętnik Nicholasa Sparksa. Zabawna jak Dziennik Bridget Jones. Urocza jak Notting Hill.
Co byś zrobiła, gdyby nagle w drzwiach pojawiła się twoja niespełniona miłość sprzed lat? Mężczyzna, o którym bardzo chciałaś zapomnieć… Manchester. Miasto na tyle duże, żeby się w nim nie nudzić, ale i wystarczająco małe, by natknąć się za rogiem na ducha z przeszłości. Rachel. Trzydziestolatka na rozdrożu. Świeżo upieczona singielka. Ben. Początkujący prawnik. Właśnie przeprowadził się z żoną do miasta. Rachel i Ben. Kiedyś najlepsi przyjaciele, nierozłączni na studiach. On był jej rycerzem, ona jego głosem rozsądku. A potem coś poszło nie tak... Dziesięć lat później wpadają na siebie w bibliotece. Odżywają stare wspomnienia i ciepłe uczucia. Ich znajomość dostaje drugą szansę. Ale czy można przyjaźnić się z kimś, kto był miłością twojego życia? Oboje zadają sobie to samo pytanie.



Kilka sekund od śmierci – Harlan Coben
Premiera: 25.09

                Kontynuacja Schronienia. Mieszkający teraz z Myronem chłopak powoli odnajduje swoje miejsce w nowej szkole, ale wciąż wpada w nowe kłopoty. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach opisanych w pierwszej książce zostaje zamieszany w podpalenie i morderstwo, ponadto wciąż szuka śladów Rzeźnika z Łodzi i tajemniczej organizacji, jaką jest Schronienie Abeona, a także usiłuje odkryć prawdę o śmierci swojego ojca.



Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści – Laurence Rees
Premiera: 03.09

Wnikliwe studium kariery Adolfa Hitlera, jego osobowości i umiejętności, dzięki którym stał się jednym z najpotężniejszych dyktatorów w historii.
Książka Laurence’a Reesa to także głęboka analiza stosowanych przez Hitlera technik, które pozwalały mu z tak niezwykłą siłą oddziaływać na słuchaczy. To odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że tak wielu ludzi stało się nie tylko zwolennikami, ale wręcz wyznawcami przywódcy, którego równie wielu uważało za żałosną karykaturę człowieka.
Niezwykła kariera Adolfa Hitlera jest bez wątpienia jednym z najbardziej zadziwiających zdarzeń minionego stulecia. Charyzmatyczny przywódca nie mógł olśniewać zwolenników osobowością: nie był zdolny do zwyczajnych ludzkich uczuć, tworzenia przyjacielskich relacji, czy okazywania miłości. Nie był również intelektualistą. Nie umiał dyskutować, a poglądy innych ludzi zupełnie go nie interesowały. Stanowił zupełne przeciwieństwo popularnego polityka – był żałosną i samotną istotą, pełną głębokich uprzedzeń i żarliwej nienawiści do wszystkiego, co ją otaczało. Każda z tych cech osobno wystarczyłaby, żeby skreślić Hitlera z listy osób, które mogą zyskać poparcie innych ludzi, a jeśli dodamy do tego zupełnie przeciętny, wręcz nijaki, pozbawiony walorów wygląd, można byłoby zaryzykować twierdzenie, że przyszły przywódca Niemiec nigdy nie powinien znaleźć się na takiej liście.
Talent, dzięki któremu Hitler zyskał władzę, był innej natury. Była to wręcz niewiarygodna zdolność przekonywania do swoich racji – charyzma. To właśnie wykreowany przez Hitlera własny wizerunek, stworzona przez niego „dziejowa misja” i zdolność do przekonania innych o nieomylności własnych sądów sprawiły, że słuchały go miliony.



Przed egzekucją – Elizabeth Silver
Premiera: 24.09

Noa P. Singleton nie wypowiada nawet słowa podczas krótkiego procesu, po którym zostaje uznana za winną morderstwa pierwszego stopnia. Dziesięć lat później, sześć miesięcy przed egzekucją, młoda kobieta czeka w celi śmierci w więzieniu o zaostrzonym rygorze na wykonanie wyroku.
Niespodziewanie odwiedza ją Marlene Dixon, wpływowa filadelfijska prawniczka, a jednocześnie matka kobiety, za zabicie której Noa została skazana. Twierdzi, że zmieniła zdanie na temat kary śmierci i wyroku Noa i że zrobi wszystko, co w jej mocy, aby przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie – o ile Noa wreszcie zdradzi, co doprowadziło ją do popełnienia zbrodni. Noa i Marlene stają się nierozerwalnie związane przez prawo, wspólne poczucie winy i nieodwracalne błędy, które układają się w surową opowieść o miłości, cierpieniu i zdradzie, równie nieprzewidywalną, jak imponująco oryginalną.




Zanim się pojawiłeś – Jojo Moyes
Premiera: 11.09

Dwudziestosześcioletnia Lou spotyka na swej drodze Willa. Ona właśnie straciła pracę i rozstała się ze swoim chłopakiem, a on po wypadku  samochodowym nie ma chęci do życia i chce je sobie odebrać. Will nie wie jeszcze, że Lou wtargnie w jego życie niczym kolorowy ptak.
Czy wielka miłość, nawet bolesna, naprawdę może przezwyciężyć frustrację, zniechęcenie i natarczywe myśli o samobójstwie? Doskonale rozegrana psychologicznie, sugestywna powieść o sile uczuć i magicznym wpływie człowieka na człowieka.




Ona już nie wróci – Hans Koppel
Premiera: 11.09

Wyrafinowana intryga, niesamowity suspens i zdumiewające zakończenie - ten mrożący krew w żyłach szwedzki thriller będzie niebawem filmowany przez producentów trylogii Millenium
Mike Zetterberg mieszka z żoną Ylvą i córką w willi koło Helsingborga. Kiedy Ylva znika bez śladu, policja zaczyna podejrzewać jej męża o udział w zaginięciu, a życie spokojnej dotychczas miejscowości zmienia się nie do poznania. Wszystko wskazuje na kolejny przypadek dramatu namiętności z tragicznym zakończeniem. Ale co się stało z Ilvą, skoro nie można znaleźć ani osoby, ani ciała? W rzeczywistości wcale nie zginęła i przebywa znacznie bliżej, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć.




Szczęście w Twoich oczach – Caroline Leavitt
Premiera: 11.09

Dwie pary małżeńskie i dwie niespełnione kobiety, które postanawiają zmienić swoje życie. Spokojna, poukładana Isabell odchodzi od niewiernego męża; nieco zwariowana, nieprzewidywalna April, matka małego Sama, także opuszcza dom. Dziwny, tragiczny los połączy te kobiety na zawsze.
Powieść hipnotyzuje od pierwszej strony. Pełna emocji historia rozpoczyna się od tragedii, ale szybko wykracza poza nią, przechodząc do najważniejszych pytań: Jak odnaleźć odkupienie w obliczu straty? Jak otworzyć serce na nowe uczucie? Wzruszająca opowieść o miłości, zdradzie i o tym jak łatwo przegapić szansę na szczęście. Oraz o tym, jak można to szczęście odnaleźć.

Opisy książek pochodzą z empik.com, matras.pl oraz proszynski.pl

piątek, 23 sierpnia 2013

Pocztówki prosto z serca - Ella Griffin


                Są osoby, które czerpią radość z każdej pory roku. Niektórzy uwielbiają wstające wczesnym rankiem słońce wiosną, inni morską bryzę na plaży latem, są również tacy, którzy uwielbiają kolorowe liście na jesiennych drzewach, a nawet prószący za oknem śnieg, miękki biały puch zimą. Ja z pewnością zaliczam się do stworzeń ciepłolubnych i przez cały rok wyczekuję wiosny, kiedy natura budzi się z zimy. Grzejące słońce, ciepły wiatr i kwitnące rośliny co roku cieszą moje oczy, a radość trwa aż do zakończenia lata. Aby odczuwać to możliwie najdłużej wybieram również książki, które w jakiś sposób nawiązują do tych przyjemnych, ciepłych chwil. Tak właśnie trafiłam na Pocztówki prosto z serca. Prostota historii i tytułowe pocztówki zachęciły mnie do ich poznania.

                Saffy ma wszystko, czego potrzebuje każda młoda kobieta. Pracuje w największej agencji reklamowej w Dublinie i od sześciu lat spotyka się z Gregiem, dobrze zapowiadającym się aktorem. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy Saffy uświadamia sobie, że nadszedł czas na większe zobowiązania i postanawia... sama oświadczyć się Gregowi. Nie spodziewa się jednak, że on odmówi. Dla Saffy taki związek nie ma racji bytu, postanawia go zakończyć. Nie spodziewa się jednak, że i ona, i Greg, tak źle będą znosić rozstanie. Saffy rzuca się w wir pracy, a w wolnych chwilach najchętniej zamyka się w domu. Greg gra główną rolę w serialu, dzięki czemu czuje się pewnie, ale w końcu zaczyna mu doskwierać samotność. Pocieszenie znajduje w ramionach charakteryzatorki pracującej na planie serialu, która skrycie się w nim kocha. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że nie radzi sobie bez Saffy i postanawia poprosić ją o rękę. Wydaje się, że od tego momentu może być już tylko lepiej. Przygotowania do ślubu ruszają pełną parą, aż wreszcie nadchodzi ten wielki dzień. Dzień, który okazuje się być najgorszym dniem w życiu Saffy. Kilka minut po zawarciu ślubu dowiaduje się o zdradzie Grega i ciężkiej chorobie swojej matki, a do tego wreszcie dostaje zdjęcie swojego ojca, który zostawił ją i jej matkę, kiedy Saffy była jeszcze dzieckiem. Postanawia zostawić Grega jeszcze na weselu i rozpocząć wszystko od nowa. Wkrótce stan zdrowia jej matki gwałtownie się pogarsza, sama Saffy poznaje nowego mężczyznę, i dowiaduje się, że ojciec, za którym tęskniła całe życie, przez 30 lat jej życia nigdy o niej nie zapomniał i próbował się z nią kontaktować, co skutecznie utrudniała mu matka Saffy...

                Jess i Conor żyją ze sobą od kilku lat, choć nie są małżeństwem. Mają dwójkę dzieci, bliźnięta - Lizzie i Luke'a. Są razem szczęśliwi, pomimo tego, że nie jest im w życiu łatwo. Jess pracuje w domu pisząc artykuły na zlecnie. Natomiast Conor uczy w szkole, choć w głębi duszy pragnie napisać powieść. Wreszcie postanawia podjąć się tego zajęcia, aby zrealizować swoje marzenie. Codzienne obowiązki pochłaniają mu mnóstwo czasu, dlatego niemal cały czas wolny poświęca na pisanie. Nie tylko dla niego ta sytuacja jest trudna. Również Jess i dzieciaki odczuwają jego brak, który skupiając się na pisaniu, zaniedbuje rodzinę. Conor, który wcześniej znajdował w niej ukojenie, zdaje się zapominać, co w życiu jest najważniejsze. Pewnego dnia postanawia wyprowadzić się z domu i zostawić wszystkich, których kocha...

                Pocztówki prosto z serca polubiłam już wtedy, kiedy zobaczyłam je na półce w księgarni. Tytułowa metafora precyzyjnie trafiła w moje gusta, a za okładką znalazłam prawdziwie obyczajową historię. Bohaterowie są normalnymi ludźmi, którzy jak każdy z nas borykają się z różnymi problemami -  sercowymi, zdrowotnymi, związanymi z pracą, dlatego książka jest tak wiarygodna. Ich zwyczajne, życiowe historie pełne codziennych trosk i radości sprawiają, że odnosimy wrażenie jakby byli naszymi bliskimi przyjaciółmi. Jej głównym przesłaniem jest ukazanie, jak przewrotne jest nasze życie. Historia tych młodych ludzi pokazuje, że wszystko zmienia się z dnia na dzień i to, co poprzedniego dnia było dla nas najważniejsze, następnego może już być nieistotne. Prostota historii i problemy w niej poruszone autorka opowiedziała w lekki i przystępny sposób, lecz nie błahy. Poprzez nie starała się ukazać, że choć trudy i ciężkie chwile w życiu każdego człowieka będą pojawiać się zawsze, które nie raz zadadzą nam ból, to jesteśmy w stanie przetrwać wszystkie życiowe burze. Ella Griffin opowiadając tę historię na szczęście postanowiła nie silić się na morały i przesłania, jednak mimo to wszystko to, co udało jej się opisać w  Pocztówkach… faktycznie trafia prosto w serce.

Moja ocena: 7/10

sobota, 17 sierpnia 2013

Nie mogę się doczekać... kiedy wreszcie pójdę do nieba - Fannie Flagg



                Sięgając po książki jednego autora, zazwyczaj staram się czytać je w dość dużych odstępach czasu. Po pierwsze dlatego, żeby mieć większą przyjemność z czytania, a po drugie dlatego, żeby nie czuć przesytu sposobem pisania danego autora. Po przeczytaniu Witaj na świecie, maleńka byłam jednak tak zauroczona, że postanowiłam zrobić wyjątek i na mojej półce znalazły się trzy kolejne książki Fannie Flagg. Jedyną zagwozdkę stanowił dla mnie wybór konkretnej, pierwszej do przeczytania pozycji. Poprzednio autorka stworzyła tak czarujący obraz małego miasteczka Elmwood Springs, że szybko zdecydowałam się na jedną z powieści, której akcja toczy się właśnie tam.

                Elner Schimfissle jest uroczą i zabawną staruszką oraz ulubioną mieszkanką społeczności małego miasteczka Elmwood Springs.  Pomimo swojego wieku (którego tak naprawdę nikt nie zna!) wciąż jest krzepką i żwawą kobietą. Każdego dnia zadaje mnóstwo pytań (ile waży księżyc, jakie miejsce zajmuje pchła w łańcuchu pokarmowym i co było pierwsze – jajko, czy kura?), interesuje ją wszystko dookoła i cieszy się z codziennych rzeczy, które oprócz niej docenia jedynie niewielu. Pewnego dnia wskutek użądleń szerszeni spada z drzewa figowego i trafia do szpitala. Podczas gdy wszyscy mieszkańcy Elmwood Springs oraz rodzina i przyjaciele Elner myślą, że staruszka nie żyje i pogrążeni są w żałobie, ta udaje się z wizytą do nieba. Jadąc krętą windą dociera do kryształowych schodów, które prowadzą do bram raju, gdzie czeka na nią zmarła przed laty siostra. Dociera do pięknego miasteczka, które jak się okazuje, jest Elmwood Springs sprzed pięćdziesięciu lat. Spotyka tam dawną przyjaciółkę Dorothy i jej męża Raymonda, którzy częstują ją ulubionym plackiem karmelowym oraz ucina sobie pogawędkę z Thomasem Edisonem. Niestety, ku niezadowoleniu staruszki, Elner nie może pozostać tam na stałe…

                Ach, jak się cieszę, że zdecydowałam się sięgnąć po książki Fannie Flagg! Już od dawna żadna książka nie sprawiła mi tyle przyjemności, nie tchnęła we mnie tyle optymizmu i pozytywnej energii, co ta. Fannie Flagg stworzyła cudowny klimat małego miasteczka i jego społeczności oraz ich codziennego życia, pełnego zwyczajnych trosk i radości.  Myślą przewodnią książki było pytanie czym właściwie jest życie i do czego zmierza, a historia Elner była swego rodzaju odpowiedzią autorki na tę zagadkę ludzkości. Fannie Flagg  oparła tę opowieść na śmierci i przemijaniu ukazując je w inny sposób, niż dotychczas oraz konsekwencje, jakie za sobą niosą. Po śmierci Elner mieszkańcy Elmwood Springs uzmysłowili sobie jak ogromną stratą jest dla nich odejście staruszki. Docenili jej dobroć i pogodę ducha, którą emanowała oraz to, że zawsze dla każdego miała czas, służyła radą i dobrym słowem. Uzmysławia, że poprzez nasze postępowanie mamy wpływ na innych ludzi i z wzajemnością.
                Choć niektórzy twierdzą, że Fannie Flagg pisze w sposób przesłodzony, nie zgadzam się z tym. Większość książek emanuje negatywnymi emocjami i wszystkim tym, czym nasiąknięty jest współczesny świat. Jej opowieści pozwalają dostrzec nawet małe radości, w prosty sposób pokazują, jak znaleźć szczęście. Pozwalają wierzyć, że wciąż gdzieś na świecie znajdują się takie miasteczka, jak Elmwood Springs.
                Ciepła, zabawna, traktująca życie z przymrużeniem oka powieść, która przywraca wiarę w ludzi, a przy tym bawi do łez i jednocześnie wzrusza.

„ - Wiedziałaś, że w ludzkim ciele jest czterdzieści siedem bilionów komórek?
- Nie, nie wiedziałam.
- Wyobraź sobie, wczoraj ktoś podał poprawną odpowiedź i wygrał elektryczny nóż.
Norma odłożyła słuchawkę i szła do łazienki, gdy telefon znowu zadzwonił.
- Hej, Normo, na pewno się zastanawiasz, kto miał czas policzyć te wszystkie komórki, prawda?”

Moja ocena: 9/10


źródło: weheartit.com

niedziela, 11 sierpnia 2013

HOW ABOUT: książki dla fashionistek




                Moda jest jednym ze sposobów na wyrażenie siebie. Poprzez strój można odzwierciedlić nie tylko osobowość człowieka, ale również nastrój, czy upodobania. Choć fascynacja nią trwa od setek lat, to dostęp do niej był bardzo ograniczony. Kobiety mogły czerpać inspiracje poprzez obserwację innych, czy dzięki swojej kreatywności. Z biegiem lat przybywało informacji, dzięki którym można było dowiedzieć się jak funkcjonuje ta branża. Współcześnie dostęp do informacji ze świata mody jest ogromny – biblioteki, w których znajdziemy pozycje sprzed lat, a wciąż aktualne, internet, magazyny o tematyce modowej, programy telewizyjne… W ostatnich latach popularnością cieszą się również blogi modowe, na których ich autorki prezentują nie tylko swoje preferencje modowe w postaci stylizacji, ale również piszą o najnowszych kolekcjach czy trendach, relacjonują wydarzenia modowe, udzielają porad i przede wszystkim – robią to, co kochają. Moją ulubioną blogerką modową, którą podziwiam i szanuję, a jej blog przeglądam regularnie od kilku lat jest Charlize Mystery. Tym, co robi pokazuje swoją pasję i radość z tworzenia bloga. Bo moda to nie tylko stroje, ale także projektowanie, fotografia, materiały i przede wszystkim ludzie, którzy biorą udział w tym długotrwałym procesie. Dlatego dla wszystkich miłośników mody przygotowałam zestawienie książek, które koniecznie muszą znaleźć się na Waszych półkach, jeśli  moda jest dla Was czymś więcej, niż tylko inspiracją,  doborem stroju czy śledzeniem trendów.



Sukces według Teen Vogue. Praktyczne porady, które rządzą światem mody – Autor zbiorowy


Obowiązkowy must have dla wszystkich entuzjastów mody! Jeżeli dotąd nie słyszeliście o tej książce, to prawdopodobnie znacie ją w oryginalnej wersji językowej – Teen Vogue Handbook. Jest to poradnik, w którym znajdziemy praktyczne porady pochodzące od wielu znanych osobistości ze świata mody. Został podzielony na siedem części pełnych przydatnych wskazówek od projektantów (m.in. Stelli McCartney, Karla Lagerfelda, czy Marca Jacobsa), redaktorów (m.in. Anny Wintour), modelek, stylistów, fotografów oraz wizażystów. Poznajemy w jaki sposób udało im się dotrzeć na szczyt, jak żmudnej i trudnej pracy wymagały ich marzenia oraz nierzadko trudnych początków kariery. Dowiadujemy się również o pożądanych cechach i umiejętnościach osób marzących o pracy w branży modowej, ciekawostkach dotyczących największych sław, a także dlaczego i w jaki sposób trafiły do tego ekskluzywnego świata (czasami zupełnie przypadkowo!). Nie tylko ciekawa, ale również pięknie zilustrowana książka, którą wręcz połknęłam i nie nudziłam się ani chwili! Uzmysławia, że zainteresowanie modą nie dotyczy jedynie mało wymagających i ubogich intelektualnie osób, ale jest wielopłaszczyznową wiedzą z różnych dziedzin, których umiejętne wykorzystanie może być gwarancją sukcesu.







Coco Chanel: legenda i życie – Justine Picardie


Dla entuzjastów mody nazwisko Chanel ma wielowymiarowy wydźwięk, to nie tylko mała czarna, ale również piękno, klasa i elegancja. Justine Picardie podjęła się bardzo trudnego zadania tworząc biografię kobiety, która już za życia była legendą. Rzetelna opowieść o trudnym dzieciństwie, pracochłonnej drodze na szczyt, licznych romansach, kontrowersyjnej opiece nad dzieckiem, którego jak podejrzewano matką była ona, a nie jej siostra, o wielu aspektach społecznych, ale również politycznych. Dzięki tej biografii dowiecie się również jakie imię naprawdę nosiła Coco, jak powstało logo Chanel, dlaczego jej ulubioną liczbą była 5, czy skąd u niej zamiłowanie do motywów astrologicznych. Ponadto nie zabrakło dbałości o detale. Biografia bogata jest w dotąd niepublikowane fotografie z prywatnego archiwum, rysunki Karla Lagerfelda, szkice jej projektów, czy zdjęcia z pokazów mody. Wysoka jakość wydania książki oraz porywająca historia stanowią ucztę nie tylko dla miłośników mody, ale również dla tych, którzy dotąd nie poznali wielu zaskakujących faktów z życia tej niezwykłej kobiety.




Klasyczna setka – czyli co powinna mieć w szafie każda kobieta z klasą – Nina Garcia


Pięknie wydana pozycja, która jest swego rodzaju przewodnikiem, co powinno znaleźć się w szafie każdej kobiety. Autorka przedstawiła 100 rzeczy – ubrań i dodatków, z których każda stanowi ponadczasową klasykę. Jest to książka, którą warto przejrzeć przed wyjściem na zakupy, bo faktycznie uświadamia, że posiadanie klasycznej setki Garcii umożliwia stworzenie mnóstwa niepowtarzalnych strojów na wiele okazji. Sama autorka podkreśla, że tytułu nie należy traktować w sensie dosłownym, przedstawione przez nią rzeczy są jej must have, jednak większość z nich tak naprawdę pasuje do każdej sylwetki i każdego stylu. Garderoba Garcii została okraszona zabawnymi opisami i poradami w jaki sposób zestawiać ze sobą poszczególne elementy stroju oraz kapitalnymi rysunkami Rubena Toledo. Choć może się wydawać, że autorka nie napisała niczego odkrywczego, to nic bardziej mylnego. Przedstawiła klasykę w najlepszym wydaniu, a humor i piękna oprawa sprawiły, że świetnie bawiłam się przy jej czytaniu.









Fashion Babylon – Imogen Edwards – Jones


Imogen Edwards – Jones jest znana z wielokrotnej współpracy z anonimowymi autorami, którzy w wprowadzają ją w kulisy największych branż. Fashion Babylon opowiada o początkującej projektantce, która próbuje podbić największe rynki modowe tworząc swoją najnowszą kolekcję. Jedno małe potknięcie może oznaczać koniec kariery, ale powodzenie kolekcji może wznieść ją na szczyt. Razem z główną bohaterką poznajemy od kuchni świat mody, tworzenia ubrań od podstaw, czerpania inspiracji, przygotowywania pokazów, określania cen markowych rzeczy, poznajemy mentalność zarówno wielkich projektantów, modelek i najpopularniejszych magazynów mody.




Moda. Projektowanie – Sue Jenkyn Jones


Nieodłącznym elementem mody jest projektowanie strojów. Nie jest to pozycja jedynie dla tych, którzy umieją utrzymać igłę z nitką (bo gdyby tak było, nie miałabym w niej czego szukać ;). Porusza wiele kwestii związanych z tworzeniem strojów od podstaw, doboru konkretnych materiałów, krojenia, mierzenia i szycia, pokazuje w jaki sposób zaprojektować strój w specjalnie przeznaczonym do tego programie komputerowym, a miłośnicy ciekawostek dowiedzą się m.in. jakie są rodzaje zamków błyskawicznych, szwów, czy zapięć okryć wierzchnich. Ponadto znaleźć w niej można również przedsiębiorcze rady dotyczące mody oraz elementy marketingowe. Z pewnością zachwyci wszystkich wielbicieli mody, a ci bardziej utalentowani być może z jej pomocą będą w stanie stworzyć swoje pierwsze projekty ;)




Twarze mody: Modelki Vogue – Derrick Robin, Muin Robin


Interesując się modą, nie można zapomnieć o modelkach. To dzięki nim nawet najprostszy strój może sprawiać wrażenie pięknie skrojonej, ekskluzywnej rzeczy. Modelki Vogue to pięknie wydany album przedstawiający 97 kobiet, które dzięki swojej pracy stały się najbardziej pożądanymi w branży, a wiele z nich dotąd uznawanych jest za ikony stylu. Zdjęcia opublikowane w albumie pojawiły się na łamach magazynu Vogue na przestrzeni wielu lat, ponieważ obejmuje modelki od lat czterdziestych, aż do teraz. Album zawiera również historie z życia prywatnego modelek, drogi na szczyt, czy ciekawostki, które nieraz zaskakują i bawią. Wśród niespełna setki modelek wyróżniono również dwie Polki – Anję Rubik i Małgosię Belę oraz m.in. Natalię Vodianovą, Gisele Bϋndchen, Agyness Deyn, Larę Stone, Darię Werbowy, Christy Turlington, Kate Moss, Carlę Bruni czy Claudię Schiffer. Księga o pięknych kobietach, które dzięki swojej sile i determinacji osiągnęły sukces w branży modowej, a wiele z nich również na innych płaszczyznach.














Od Chanel do Versace. Style w modzie – Marnie Fogg


Jedna z najświeższych pozycji w ostatnim czasie. Od Chanel do Versace to przegląd 125 najbardziej inspirujących projektantów od początku XX wieku, aż do chwili obecnej. Zawiera zbiór informacji dotyczących nie tylko doświadczeń, dzięki którym osiągnęli szczyt, ale również historię powstania i początków marki, wzmianki o życiu prywatnym, najlepsze kreacje czy pokazy. Ponadto sporo miejsca poświęcono często pomijanemu aspektowi, czyli tkaninom. Dzięki temu można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o materiałach wybieranych przez najlepszych projektantów świata.

                Choć polski rynek nie jest tak bogaty w literaturę o modzie jak inne rynki zagraniczne, szczególnie amerykański, to jednak regularnie uaktualniany jest o kolejne światowe bestsellery. Mimo że w księgarniach półki uginają się od tego typu literatury, to do niektórych pozycji wciąż (niestety!) nie mamy dostępu. Przedstawiłam Wam moją subiektywną listę top książek o modzie, tych, które na mnie zrobiły największe wrażenie, zainspirowały mnie i dostarczyły informacji, dzięki którym inaczej postrzegam pewne aspekty tej dziedziny.
                Mam nadzieję, że przypadł Wam do gustu ten post, pierwszy z cyklu HOW ABOUT, w którym będę tworzyła zestawienia książek z różnych dziedzin. Na pierwszy ogień poszła moda, ale chętnie dowiem się o jakich kategoriach Wy chcielibyście poczytać ;) Pomysłów mam sporo, więc ze wszystkim damy radę ;)

A tymczasem miłego poniedziałku!